Szyny do protez
Liczną grupę półfabrykatów do budowy protez kończyn dolnych, stanowią różnego rodzaju szyny stanowiące elementy nośne protez skórzanych lub z lejami skórzanymi oraz służące do mocowania elementów przegubowych, także w protezach z innych materiałów. Szyny do protez są zwykle stalowe, często wyoblone, na zakończeniach w formie płaskownika do odpowiedniego przycinania lub odkuwania, zwykle zaopatrzone w przeguby z łożyskami dawniej toczne, obecnie raczej ślizgowe z tarnamidu, niekiedy i w inne urządzenia. Można je w zasadzie sprowadzić do 5 podstawowych typów:
- Szyny do skórzanych protez uda, bez zamka, z jednostronnym zamkiem suwakowym, rzadziej z obustronnym zamkiem zapadkowym typu szwajcarskiego.
- Szyny do protezy uda ze skórzanym lejem i golenią drewnianą, w dolnej części poniżej przegubu kolanowego rozdwojone, obejmujące obwód goleni, bez zamka lub z jednostronnym zamkiem suwakowym.
- Szyny do protez uda ze skórzanym lejem i kolanem drewnianym, z rozszerzonymi łapkami w dolnej części do połączenia z półfabrykatem kolana.
- Szyny do skórzanych protez goleni z tuleją udową,
ze strzemieniem bezprzegubowe, z ujęciem osi przegubu skokowego lub z łapkami do połączeń z kostką.
- Szyny do drewnianych protez goleni z tuleją udową,
w dolnej części poniżej przegubu kolanowego rozdwojone, obejmujące obwód goleni.
Rzadziej stosuje się krótkie szyny przegubowe, biodrowe jednoprzegubowe dwukierunkowe lub dwuprzegubowe czterokie-runkowe typu Cardana, w górnej części proste, do pasa biodrowego lub rozwidlone, do kosza biodrowego, w dolnej części zawsze proste do szyny biodrowej lub ruchomego łuku przegubu czterokierunkowego, lub kolanowe łączące oś kolana ze sztywnym elementem goleni.
Komentarze
Prześlij komentarz