Wynajem samochodu za granicą

Polscy turyści chętnie korzystają z wypożyczalni samochodów zagranicą nawet podczas zorganizowanych pobytów w miejscowościach turystycznych. Powód jest prosty – można więcej zobaczyć, samochodem dociera się wszędzie łatwiej i wygodniej, Nie ma krępujących ram czasowych zorganizowanej wycieczki, można zatrzymać się w dowolnym miejscu i podziwiać krajobraz. Aby przy wynajmowaniu samochodu nie natknąć się na żadne nieprzyjemne niespodzianki warto zastosować się do kilku reguł.

Umowa. Wynajmując samochód trzeba domagać się sporządzenia na piśmie umowy, w której zostaną zawarte dane kierowcy i wynajmującego oraz wszystkie warunki wynajmu. Nie można polegać na ustaleniach ustnych. W umowie warto też zapisać sposób płatności np. zapłatę zaliczki i zasady jej ewentualnego zwrotu. Zawsze należy zachować kopię umowy. W przypadku, gdy konsument nie zna języka, w jakim sporządzona jest umowa, nie powinien jej zawierać.

Rezerwacja online. Wynajem busa można zarezerwować przez Internet. Koniecznie trzeba wtedy wydrukować kopię zamówienia oraz korespondencję z poczty elektronicznej. W przypadku rezerwacji telefonicznej zaleca się potwierdzenie ustaleń pisemnie. Jeśli zawieramy umowę na odległość np. przez Internet lub telefon, mamy co najmniej 7 dni roboczych na odstąpienie od umowy.

Odbiór samochodu. Odbierając samochód konsument powinien go obejrzeć i zgłosić niezwłocznie wszelkie zastrzeżenia na piśmie do przedsiębiorcy, w szczególności widoczne uszkodzenia i ich charakter. Przedsiębiorca ma obowiązek dostarczyć sprawny wóz. W chwili odbioru trzeba pamiętać o dokumentach auta. Wtedy można sprawdzić, np. kiedy był dokonywany ostatni przegląd okresowy. Płacąc należy domagać się rachunku albo faktury. W razie problemów potrzebne są wszystkie dokumenty.

Wymóg wieku. Na pewno, podpisując umowę wynajmu samochodu będzie trzeba okazać prawo jazdy. W niektórych krajach granica wieku, od której można prowadzić auto wynosi 18 lat. Często zdarza się, że firmy zgadzają się wynająć auto tylko osobom starszym, np. 21-letnim, posiadającym prawo jazdy przynajmniej od roku.

Protokół zdawczy. W protokole zdania samochodu warto umieścić stwierdzenie, w jakim stanie samochód został zwrócony (bez uszkodzeń zewnętrznych, sprawny technicznie). Protokół odbioru i zdania samochodu powinien być opatrzony datą i podpisem obu stron, sporządzony w dwóch egzemplarzach, w tym jeden dla konsumenta.

Wypadek. W przypadku awarii lub stłuczki warto oddać samochód do warsztatu, aby oszacowano koszty naprawy szkód. W ten sposób zabezpieczamy się przed zawyżeniem wartości szkody przez przedsiębiorcę w stosunku do faktycznej usterki samochodu. Jednak naprawę samochodu należy pozostawić właścicielowi samochodu.

Ubezpieczenie. Płacąc dodatkowo pewną stawkę na ubezpieczenie za każdy dzień wynajmu, możemy zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za szkody. Koniecznie trzeba sprawdzić, jakie są warunki ubezpieczenia, w szczególności, jakiego rodzaju szkody ono obejmuje (np. kradzież). Zdarza się, że zapisy umowy ubezpieczenia wyznaczają specjalne uwarunkowania dotyczące jazdy samochodem w krajach Unii Europejskiej i poza Europą. Czasami konsument musi wykupić dodatkowe ubezpieczenie do wyjazdów zagranicznych. W ogólnych warunkach ubezpieczenia powinien być także wskazany tryb zgłaszania szkód, np. w ciągu 48 godzin.

W razie problemów warto skupić się na polubownym rozwiązaniu sporu, ponieważ ubezpieczyciel jest znacznie bogatszym i "potężniejszym graczem rynkowym". Podobnie jak w Polsce, także w innych krajach są wyspecjalizowane organizacje do polubownego rozwiązywania sporów dotyczących ubezpieczeń.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Istota, przedmiot i zakres analizy finansowej przedsiębiorstwa

Konkurencyjność ofert firm budowlanych.

Meble na wymiar albo meble kuchenne